Dodaj obiekt Dodaj obiekt

Kościół pw. Przemienienia Pańskiego w Jarosławcu - Opis

Kościół w Jarosławcu pod wezwaniem Przemieniania Pańskiego powstawał na przełomie XX i XXI wieku. To nowa budowla o prostej bryle z wysokim na 10 metrów ołtarzem o minimalistycznej formie. Centralne miejsce zajmuje tabernakulum wykonane w formie płonącego Serca Pana Jezusa. 


Bursztynowe naczynia liturgiczne

W kościele w Jarosławcu używane są cenne bursztynowe naczynia liturgiczne. Kielich liturgiczny waży ponad 1 kg, a jego czara została wykonana z jednej bryły bursztynu. W trzon kielicha wkomponowano bryłkę bursztynu wyłowioną w Jarosławcu. Elementy metalowe kielicha wykonano z pozłacanego srebra. Wraz z kielichem liturgicznym używana jest pozłacana tacka dla Najświętszego Sakramentu oprawiona wokół bursztynem. Komplet w 2018 roku wykonał Mariusz Drapikowski, gdański bursztynnik.


Drugim naczyniem jest tzw. puszka eucharystyczna służąca przechowaniu Najświętszego Sakramentu. Waży 2,2 kg i mierzy symboliczne 33 cm. Na jej wykonanie zużyto ponad 7 kg bursztynu. Na czarze wykonano dwie płaskorzeźby: Ostatnią Wieczerzę oraz scenę Przemienienia Pańskiego. Puszkę w 2019 roku wykonał słupski bursztynnik Przemysław Kuś.


Historia kościoła w Jarosławcu

Budowa nowego kościoła w Jarosławcu rozpoczęła się jeszcze w XX wieku. Do końca lat '80 wierni z Jarosławca i turyści gromadzili się w maleńkiej, drewnianej kapliczce. W mszach brało udział kilkadziesiąt do około 100 osób. W latach '90, gdy na niedzielne msze przybywały coraz większe tłumy turystów, ówczesny proboszcz zdecydował o stworzeniu ołtarza polowego w formie kutra rybackiego, na którym odprawiane były msze święte. Wierni gromadzili się na polu wokół zewnętrznego ołtarza. Kilka lat później podjęto decyzję o budowie nowego, dużego kościoła przede wszystkim z myślą o turystach, którzy chcieli uczestniczyć w niedzielnych mszach. Nowy kościół w Jarosławcu powstał na miejscu starej kapliczki i ma blisko 800 mkw powierzchni. W niedzielnych, letnich mszach bierze udział kilka tysięcy osób. W 2021 roku do ukończenia wciąż pozostaje główny ołtarz i elewacja zewnętrzna, a na rozpoczęcie budowy czeka wieża z dzwonami i chór. Do zaaranżowania pozostaje również ogród otaczający kościół w Jarosławcu.

W 2023 roku rozpoczęto prace przy wykończeniu elewacji kościoła.  


Kościół w Jarosławcu - o której jest msza?


W sezonie wakacyjnym:

  • niedziela - 9:30, 11:45, 16:00 i 20:00
  • dni powszednie - 19:00

Poza sezonem wakacyjnym:
  • niedziela - 11:45
  • sobota - 19:00

Chcę otrzymywać najlepsze oferty i promocje z Jarosławca: